BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 5806068
*
nr 580 6068
Bordslampa
Art Deco, smide/glas, höjd: 43, naggar på inersargen
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:14:53
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift.
Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980.
Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art deco bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor glas naggar på inersargen smide
-
5091 Bordslampa
Boréns, Mässing/läder, höjd: 46 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:16
-
4235 Bordslampfot
omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:18
*
Bordslampa
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6068
Bordslampa
Art Deco, smide/glas, höjd: 43, naggar på inersargen
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
Elme glasbruk
Elme glasbruk var ett glasbruk som låg i Älmhults kommun. Glasbruket var verksamt mellan åren 1917 och 1970 och revs tio år senare, 1980. Edvin Ollers är en av de mer kända formgivarna vid Elme Glasbruk.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art deco bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor glas naggar på inersargen smide
-
5091 Bordslampa
Boréns, Mässing/läder, höjd: 46 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:16 -
4235 Bordslampfot
omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:18